Sąsiedzka wymiana roślin, meeting planszówkowy, spotkanie rękodzielników, warsztaty genealogiczne i bajkopisarskie, śniadanie międzypokoleniowe, speed friending – to tylko część z ponad stu dwudziestu wydarzeń w ramach tegorocznego Warszawskiego Tygodnia Międzypokoleniowego. Festiwal wpisuje się w obchody Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej przypadającego na 29 kwietnia.
Zróżnicowane Aktywności
W tym roku w warszawskich instytucjach, którym bliska jest idea integracji międzypokoleniowej, od 24 do 30 kwietnia odbędzie się ponad 120 wydarzeń skierowanych do osób z różnych grup wiekowych. Hasło tegorocznej edycji to „Każdy wiek może być złoty”.
W muzeach, domach kultury, bibliotekach oraz w Centrach Aktywności Międzypokoleniowej będą organizowane warsztaty, koncerty, spacery, spotkania i wykłady. Udział w większości wydarzeń jest bezpłatny.
Integracja i wymiana
Warszawski Tydzień Międzypokoleniowy to czas, aby łączyć pokolenia, wymieniać wiedzę, doświadczenia i poglądy między sobą. Jest to okazja do nawiązania nowych relacji, pogłębienia więzi rodzinnych i społecznych oraz zrozumienia różnic pokoleniowych.
Wydarzenia organizowane w ramach Tygodnia Międzypokoleniowego stwarzają możliwość spotkania się mieszkańców miasta w różnym wieku i wymiany swoich pasji, zainteresowań oraz doświadczeń. Dzięki różnorodności oferty, każdy może znaleźć coś dla siebie, niezależnie od wieku czy zainteresowań.
Działania na rzecz społeczności
W ramach tego tygodnia organizowane są także działania mające na celu zintegrowanie społeczności lokalnych oraz promowanie aktywnego spędzania czasu w gronie rodzin i przyjaciół.
Warto podkreślić, że Warszawski Tydzień Międzypokoleniowy nie tylko promuje ideę solidarności międzypokoleniowej, ale także przyczynia się do budowania społeczeństwa opartego na dialogu, szacunku i współpracy.
Zaplanowane wydarzenia
W nowo otwartym Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce odbędzie się wymiana książek, gier planszowych i puzzli, w bibliotece nr 65 zajęcia z tworzenia obrazów strukturalnych z użyciem gipsu, a także wymienialnia przepisów kulinarnych. Z kolei w Muzeum Warszawy będzie można wziąć udział w warsztatach bajkopisarskich i graficznych, a w CAM-ie Nowolipie zaplanowano międzypokoleniowy turniej darta, trening funkcji poznawczych oraz tzw. speed friending, który będzie okazją do poznania nowych osób.
Dialog międzypokoleniowy
Tydzień Międzypokoleniowy wpisuje się w obchody Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej przypadającego na 29 kwietnia. Został ustanowiony w 2011 roku przez Komisję Europejską, żeby przypominać o tym, jak ważne jest łączenie pokoleń oraz wzajemna wymiana wiedzy, doświadczeń i poglądów między pokoleniami. Jest to czas refleksji nad wartościami międzypokoleniowej solidarności i budowania więzi społecznych opartych na szacunku, zrozumieniu i akceptacji.