Jutro, 17 kwietnia, Muzeum Warszawy otworzy nową część wystawy głównej, zatytułowaną Gabinet „Świadectwa z getta warszawskiego”. Wydarzenie to wpisuje się w obchody 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. W ten sposób muzeum stara się przybliżyć historię getta i życie jego mieszkańców w czasie II wojny światowej.
Przemiana życia codziennego
Przed wybuchem wojny społeczność żydowska stanowiła 30% wszystkich mieszkańców Warszawy, z których większość zamieszkiwała dzielnicę północną. Dzięki fotografiom i filmom oraz wydobywanym z ziemi przedmiotom, wystawa ukazuje przemianę tętniącego życiem obszaru dzielnicy północnej w morze ruin, jakim stała się Warszawa w czasie II wojny światowej.
Na wystawie zestawione zostaną dwie skrajne perspektywy – z wnętrza getta i zza jego granic. Fotografie autorstwa niemieckich żołnierzy zostaną zaprezentowane obok zdjęć mieszkańców getta i członków ruchu oporu. Te różnorodne spojrzenia na tragiczne wydarzenia stanowić będą poruszającą opowieść o historii getta, jego powstaniu, funkcjonowaniu, powstańczym zrywie, likwidacji i trwaniu miejsca po nim.
Wartościowe świadectwa
Wystawa „Świadectwa z getta warszawskiego” jest próbą ukazania tego, co niewyobrażalne. Obejmuje ona okres od czasu okupacji niemieckiej i wydzielenia w Warszawie „obszaru zagrożonego tyfusem” wiosną 1940 roku, aż do obchodów piątej rocznicy powstania w getcie warszawskim w roku 1948.
Wystawa pozwala na zrozumienie historii z wielu perspektyw – żołnierzy, członków ruchu oporu, kobiet i mężczyzn, amatorów i profesjonalistów. Przedstawione fotografie nie tylko opowiadają o wojnie, ale także pozwalają na kontakt z tamtą rzeczywistością z różnych punktów widzenia oraz spojrzenie z dystansu czasowego na powojenną Warszawę.
Muzeum skupia się nie tylko na fotografiiach, ale również na wydobytych w trakcie badań archeologicznych przedmiotach, które należały do ludzi z terenów przedwojennej dzielnicy północnej. Gabinet umieszczony jest na poziomie piwnic, gdzie dopełnia historię miasta i jego mieszkańców w czasie II wojny światowej.
Zapraszamy na otwarcie
Otwarcie wystawy odbędzie się 17 kwietnia o godz. 18:00. Towarzyszyć jej będzie rozmowa z kuratorkami Anną Duńczyk-Szulc i Aleksandrą Sołtan-Lipską, a także dr Agnieszką Kajczyk o fotografiach i filmach z getta warszawskiego, które znalazły się na wystawie i w książce „Antologia spojrzeń. Getto warszawskie – fotografie i filmy”.